January 1 - 14, 2019
The Top 16 Advance to Compete
Current Leaders

Pistol
10 Meter Air Pistol
Minimum Participation Requirement Met
 1  
 
  Stephen Lutz
United States
 
 2  
 
  Carl Brown
United States
 
 3  
 
  Konstantin Pitsoulis
United States
 
 4  
 
  Javier Diaz
Nevada, United States
 
 5  
 
  Vadim Nikitin
Colorado, United States
 
 6  
 
Senior
  Chip Eckardt
Wisconsin, United States
 
 7  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
 
 8  
 
Senior
  Brian Lafferty
Vermont, United States
 
 9  
 
  Brad Bauer
Virginia, United States
 
10  
 
Junior
  Bethany Garrison
Tennesee, United States
 
11  
 
Senior
  Norm Merlis
Arizona, Israel
 
12  
 
Senior
  Leonard Niemi
South Carolina, United States
 
13  
 
Junior
  Brandon Haggstrom
Oregon, United States
 
14  
 
  Alissa J. Haggstrom
Oregon, United States
 
10 Meter Air Pistol - Rookie Division
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Brandon Haggstrom
Oregon, United States
 
 2  
 
  Alissa J. Haggstrom
Oregon, United States
 
25 Yard Precision Pistol (Bullseye)
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Stephen Price
Florida, United States
 
 2  
 
  Vadim Nikitin
Colorado, United States
 
 3  
 
Senior
  Doc Kokol
Florida, United States
 
 4  
 
  Michael Corey
Illinois, United States
 
 5  
 
  Tom Speight
Virginia, United States
 
50 Foot Pistol (Free)
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Konstantin Pitsoulis
United States
 
 2  
 
Senior
  Norm Merlis
Arizona, Israel
 
50 Foot Precision Pistol (Bullseye)
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Fletcher White
United States
 
 2  
 
  Gregor Halenda
United States
 
 3  
 
  Ben King
United States
 
 4  
 
  Mike Flowers
Oregon, United States
 
 5  
 
  Carl Brown
United States
 
 6  
 
  Edward Hogan
United States
 
 7  
 
  Vadim Nikitin
Colorado, United States
 
 8  
 
Senior
  James Lett
Oregon, United States
 
 9  
 
  Scott Rounds
Oregon, United States
 
10  
 
  Robert McIlwain
Oregon, United States
 
11  
 
  Gary Sisombath
Ohio, United States
 
12  
 
  Jeff McKinnis
Washington, United States
 
13  
 
  Sabrina Lett
Oregon, United States
 
14  
 
  Jim Leissler
Oregon, United States
 
50 Foot Precision Pistol (Bullseye) - Rookie Division
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
 
Rifle
100 Yard Conventional Prone Smallbore Rifle
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
 
3 Position Air Rifle
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
 
 2  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
 
 3  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
 
 4  
 
  Josie Clark
Washington, United States
 
3 Position Air Rifle - Rookie Division
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
 
3 Position BB Gun
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Jayson Kimberly
Texas, United States
 
3 Position Sporter Air Rifle
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
Senior
  Jeff Schneider
Arizona, United States
 
 2  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
 
 3  
 
  Grant Fazzari
Washington, United States
 
 4  
 
  Jesse Clark
Washington, United States
 
 5  
 
  Shaalin Jaiswal
Washington, United States
 
 6  
 
  Maximillian Montowski
Washington, United States
 
4 Position BB Gun
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Jayson Kimberly
Texas, United States
 
 2  
 
Junior
  Gavin Aranda
Texas, United States
 
4 Position Smallbore Rifle - IRONS
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
 
50 Foot 3 Position Smallbore Rifle
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
 
 2  
 
Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
 
 3  
 
  Greg Mead
Idaho, United States
 
 4  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
 
 5  
 
  Tom Daniel
Idaho, United States
 
 6  
 
  Don Jordan
United States
 
 7  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
 
50 Foot Prone Smallbore Rifle
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
 
 2  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
 
50 Foot Prone Smallbore Rifle - IRONS
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
 
50 Foot Standing Smallbore Rifle
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Matt Haggstrom
Oregon, United States
 
 2  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
 
 3  
 
  Don Jordan
United States
 
50 Foot Standing Smallbore Rifle - IRONS
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
 
50 Yard Conventional Prone Smallbore Rifle
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
 
Conventional Prone Dewar Course Smallbore Rifle
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Don Jordan
United States
 
 2  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
 
 3  
 
  Kathy Konek
Idaho, United States
 
 4  
 
  FRED BROOKS
Nebraska, United States
 
Prone Air Rifle - 3x10
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
 
 2  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
 
 3  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
 
Prone Air Rifle - 6x10
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
 
 2  
 
  Josie Clark
Washington, United States
 
 3  
 
Senior
  Brian Lafferty
Vermont, United States
 
Prone Air Rifle - Rookie Division
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
 
 2  
 
  Maximillian Montowski
Washington, United States
 
 3  
 
  Kendra Ott
United States
 
 4  
 
  William Ames
Washington, United States
 
 5  
 
  Kale  Grittner
United States
 
 6  
 
  Natalie Housworth
Washington, United States
 
 7  
 
  Hunter Hodgson
Washington, United States
 
 8  
 
  Cole Schneider
Washington, United States
 
 9  
 
  Jaki  Bartoschek
United States
 
10  
 
  Emily Hodgson
Washington, United States
 
11  
 
  Miles Housworth
Washington, United States
 
12  
 
  Vincent Fazzari
United States
 
Prone Sporter Air Rifle - 3x10
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Grant Fazzari
Washington, United States
 
 2  
 
  Jesse Clark
Washington, United States
 
 3  
 
  Shaalin Jaiswal
Washington, United States
 
 4  
 
  Miles Housworth
Washington, United States
 
Standing Air Rifle - 3x10
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
 
 2  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
 
 3  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
 
 4  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
 
Standing Air Rifle - 6x10
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Kennadi Barker
Texas, United States
 
 2  
 
Junior
  Andrew Duryea
Alabama, United States
 
 3  
 
  Martha Hall
New Mexico, United States
 
 4  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
 
 5  
 
Junior
  John Hamilton
Indiana, United States
 
Standing Air Rifle - Rookie Division
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
Junior
  Teddy Clark
Texas, United States
 
Standing Sporter Air Rifle - 3x10
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Claire Montowski
Washington, United States
 
 2  
 
  Evan Forsberg
Washington, United States
 
Standing Sporter Smallbore Rifle
2 Participants Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Taylor Bovinette
Oregon, United States
 
Shotgun
50 Shot American Trap
1 Participant Needed to Activate This Match!
 1  
 
  Nicholas Chudolij
Massachusetts, United States